Gülüş Tasarımı

Estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların beklentilerinin de göz önünde bulundurularak doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Bunun için genellikle zirkonyum kaplamalar, estetik kompozit dolgular, porselen laminalar, empress kaplamalar veya E-max kaplamalar kullanılır.

*Zirkonyum Kaplamalar: Zirkonyum diş, diş etine uyumlu ve ışık geçirgenliği yüksek estetik diş kaplama malzemesidir. Dişler yeteri kadar küçültüldükten sonra ölçüsü alınır ve bilgisayar ortamında taranarak üç boyutlu alt yapısı alınır. Alt yapı için prova yapıldıktan sonra laboratuar ortamında hazırlanan porselenler hasta ağzına takılmak için uygun hale getirilir.

Zirkonyum kaplama, diş etine uyumlu olması ve anti-alerjik olması da bir diğer avantajıdır. Metal destekli porselenlere nazaran daha hafiftir.

*Estetik Kompozit Dolgu: Estetik dolgu, dişlere kompozit(beyaz) dolgu uygulanarak kişinin daha doğal ve estetik bir gülüş elde edilmesi işlemidir. En büyük avantajı uygun koşullarda dişlerde herhangi bir aşındırma yapılmadan da uygulanabilmesidir. Dişlerin arasındaki küçük boşlukların kapatılması, boyut farkının giderilmesi, minimal çapraşıklıkların düzeltilmesi ve diş kırıklarının tedavisinde sıkça kullanılır.

*Porselen Lamina: Porselen laminalar (yaprak porselenler) dişlerin tüm yüzeyleri aşındırılmadan sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun minimum kaybedildiği yöntemdir. İnceltilen bu alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir. Bazı durumlarda ise hiç aşındırmaya gerek kalmadan uygulanır. Porselen laminaların tek dezavantajı, her ağız yapısına ve kapanış şekline uygun olmamasıdır.

Randevu al

Çalışmalarımız